Providing you the best range of banarasi katan silk saree, georgette fancy sarees, mysore silk saree, soft banarasi silk, mysore crepe silk sarees and banarasi silk sarees with effective & timely delivery.
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Pattern | ZARI WORK |
| Silk Type | KATAN |
| Color | multicolor |
| Traditional Name | KATAN SILK |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Wash Care | Handwash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Hand Made |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 360 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Casual Wear |
| Saree Length | 6 m |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 499 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Pattern | Plain |
| Saree Length | 6.3 |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Embroidery Work | Zari |
| Color | Blue |
| Occasion | Party wear |
| Set Content | With Blouse |
| Saree Length | 6.3 m |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Soft Silk |
| Pattern | Printed |
| Work | Kundan Work |
| Occasion | Wedding Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Type | Unstitched |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Color | Pink |
| Country of Origin | Made in India |
Soft Banarasi Silk Sarees are a luxurious blend of elegance, tradition, and comfort. Woven in Varanasi (Banaras), India, these sarees are known for their rich texture, intricate motifs, and lustrous finish while maintaining a lightweight and soft feel.
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Crepe Silk |
| Weave Type | Mysore Soft Silk |
| Zari Type | Tested Zari |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Design Pattern | Checks |
| Occasion | Wedding, Party Wear, Festive, Temple Wear |
| Saree Color | Multicolor |
| Blouse Fabric | Same As Saree |
| Wash Care | Dry Clean Only |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Katan Silk |
| Work | Meenakari |
| Quality/Purity | Katan Silk Blend |
| Occasion | Wedding, Party Wear, Festive, Traditional Wear |
| Pattern | Jaal |
| Blouse | Contrast Blouse |
| Color | Maroon |
| Weave Type | Powerloom |
| Zari Type | Gold Zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Length | 1.00 m |
| Saree GSM | 121-140 GSM |
| Saree Style | Meenakari |
| Origin | Uttar Pradesh; India |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Katan Silk |
| Work | Brocade, Meenakari, Zari Work |
| Quality/Purity | Pure Katan Silk |
| Occasion | Traditional Wear, Festive, Wedding, Party Wear |
| Pattern | Jaal |
| Blouse | With Blouse Piece |
Minimum order quantity: 30 Piece
*New Launch*
*Catlouge : Saundarya VoL -3*
d.no-m125058-16
*Saree :-* A Soft silk saree is weaved with Premium soft Silk fabric.
It have a Pure Banarasi zari
weaving motifs in body part of saree that gives a geourgeous look for function and festival.
Pallu part have Rich zari weaves design with Elegant contrast Zari weaved border
Tassels attached at Pallu End.
*Blouse :-* Soft silk weawing blouse piece with sleeve Border
*Rate : 1250/-*
6 Colours Available.
Premium Quality Product
Origional Video Available
₹ 495 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Katan Silk |
| Work | Meenakari |
| Quality/Purity | Pure Katan Silk |
| Occasion | Wedding |
| Pattern | Jaal, Butti |
| Blouse | With Blouse Piece |
NEW LAUNCHING *
D.no-4300494
CATLOG NAMW-GREENCHECKS
Spread the shine of various celebrations in colorful variety of saree in soft silk based in color work
Fabric *-Soft Banarasi Silk
Handloom Weaving Silk Saree With Rich Contrast Wooven Pallu n Rich Wooven Border
Rate-495/- only
READY STOCK
Book your order now
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Work | DIGITAL PRINT |
| Color | MULTICOLOR |
| Occasion | Festive Wear |
| Silk Type | Tussar Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 0.80 |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Weaving |
₹ 360 / Piece Get Latest Price
| Color | Pink |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Casual Wear |
| Saree Length | 6 m |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Make | Machine Made |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Design | Patola |
| Type | Banarasi Silk |
| Color | Red |
| Brand | Archit enterprise |
| Blouse Fabric | Silk |
| Wash Care | Dry clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Pattern | ZARI WORK |
| Color | MULTICOLOR |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Embellishment | Real Zari Gold |
| Blouse Fabric | Silk |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Wash Care | Handwash |
| Make | Machine Made |
| Blouse Length | 0.80 |
| Plastic Bag | yes |
| pattu | kubera pattu |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Occasion | Party wear |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Color | MULTICOLOR |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Fabric | Georgette |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Handwash |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Length | 0.80 |
| Print Type | Floral Print |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Model Name/Number | almora |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 852 / Piece Get Latest Price
| Pattern | WEAVING |
| Color | MULTICOLOR |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Embellishment | Real Zari Gold |
| Blouse Fabric | Silk |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |
| Blouse Length | 0.80 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Occasion | Festive Wear |
| Fabric | Kanjevaram Silk |
| Pattern | Self Design |
| Color | Multicolor |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Fabric | Silk |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Wash Care | Dry clean |
| Plastic Bag | YES |
| pattu | KUBERAPATTU |
| Unstitched | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Silk |
| Saree Style | Maharani |
| Border Type | Peacock Border |
| Pallu Design | Brocade Pallu |
| Occasion | Festive, Wedding, Party Wear, Gifting |
| Blouse Piece | Contrast Blouse |
| Saree Length | 6.3 m (w/ blouse) |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Purity | Semi |
| Saree Type | Banarasi |
| Work Type | Zari Woven |
| Fabric Type | Tissue Silk |
| Color | Silver |
*PRESENTS MOST STUNNING TISSUE SILKS*
d.no-laa945058
CODE:- *SF :-856*
*Most Stunning Triple Weaving Zari Concept Tissue Sarees . This concept Sarees is best for Party and wedding Occasion.This Tissue Kanchi Sarees is made of Pure Copper Zari and Self Design with contrast Colour Meena makes Sarees Adorable*
*NEW Price just 575/-*
*WEIGHT :- 570 gm*
*Multiple pieces available*
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Color | MULTICOLOR |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Design | weaving |
| Type | kota banarasi silk |
| Time To Ship | 24 HR |
| Product Code | AACHAL |
| Blouse Fabric | Silk |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 0.80 cm |
| Make | Machine Made |
| Embellishment | Real Zari Gold |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Tussar |
| Color | multicolor |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 0.80 cm |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |
Akhil Gupta (Proprietor)
Archit Enterprise
Shop No. 2074, Shree Kuber Ji Textile World
Saroli, Surat - 395010, Gujarat, India