Pioneers in the industry, we offer designer surat saree, festival designer sarees, ladies stylish saree, party wear indian saree, moss tranding saree and daily wear jurry printed saree from India.
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Pattern | Printed |
| Color | multicolor |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 6.30 M ( WITH BLOUSE PIECE ) |
| Wash Care | Handwash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.80 cm |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Blouse Available | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Party Wear |
| Blouse Fabric | Silk |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.80 |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 499 / Piece Get Latest Price
| Fabric | CIFFON |
| Occasion | Party wear |
| Color | MULTICOLOR |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Handwash |
| Dispatch Time | 24 HR |
| Make | Machine Made |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Packaging Type | Box |
| Print Type | FOIL PRINT |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Satin |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Wedding Wear, Casual Wear, Festive Wear, Bridal Wear, Party Wear, Evening Wear, Reception Wear, Traditional Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Weave Type | Powerloom |
| Border | Embroidered Border |
| Region Style | Banarasi |
| Wash Care | Dry Clean, Hand Wash |
| Saree Width | 44 in |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 499 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Leheriya |
| Work | Sequence Work |
| Fabric | Silk Blend |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Daily Wear, Traditional Wear, Festive Wear, Party Wear, Casual Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse) |
| Border Type | Zari Border |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 245 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Print or Pattern | Traditional |
| Saree Length | 6 mtr |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Occasion | Daily Wear |
| Saree Weight | 400-500 g |
| Width (Panna) | 44 inch |
| Wash Care | Hand Wash |
| Border Type | Zari Border |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 775 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Weave Type | Machine Woven |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Crepe Silk |
| Weave Type | Mysore Soft Silk |
| Zari Type | Pure Zari |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Design Pattern | Zari Border |
Minimum order quantity: 30 Piece
UNIQUE COLLECTION_
d.n-5002597
*semi Brocade Mysore Silk sarees*
Beautiful Silk brocade fabric with zari weaving allover saree with rich pallu & jaccard contrast blouse with borders
*Price just only @ 699/-*
Weight :- 600g/pic aprox
Single and Multiple pic available!
₹ 495 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Soft Silk |
| Pattern | Zari Woven |
| Occasion | Wedding Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Type | Unstitched |
D.no-NR350/14713356888
*CATLOG NAME- KARAGIRI SAREE
FABRIC : SOFT LICHI SILK CLOTH.
DESIGN : BEAUTIFUL RICH PALLU & JACQUARD WORK ON ALL OVER THE SAREE.
BLOUSE : RUNNING EXCLUSIVE JACQUARD BORDER WITH REDY COLR RUNNING BLOUSE .
BEST QUALITY SAREE
New Price : 495/-
WITHOUT JALER
100% BEST QUALITY
Once Give Opportunity , Coustomer Satisfaction Is Our Goal
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Designer |
| Work | Embroidery |
| Fabric | Silk Blend |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Festive Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
Minimum order quantity: 30 Piece
New Launch
Maharani Sarees
d.no-vi9100069-7
Party Wear Soft Rangoli Silk Saree
Description
Looking some one for this same colour beautiful Saree for wedding on premium Soft Black Rangoli silk fabric with C-pallu All Over embroidery Butta & Cutwork Border with Mono banglory plain blouse Peice.
Saree
Fabric. :- Black Rangoli silk
Work :- Embroidery Sequance With Cutwork Border
Cut :- 5.5 mtr
Blouse
Fabric. :-Mono Banglory y Silk
Work :-Solid
Cut. :-0.80 mtr (Un-stitch)
No of colours: 04
Price : 1150/- fix
Full stock available
Book Fast
Sabse Sasta Sabse Achha
₹ 1499 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Designer |
| Work | Stone Work |
| Fabric | Chiffon |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Traditional Wear, Wedding Wear, Festive Wear, Casual Wear, Party Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
NEW LAUNCHED PRESENTING D.N-125086520
A SUPER HIT DESIGNER BEAUTIFUL PARTY WERE SAREE*
CATALOG-UPHAR
RATE@1499/-
*SAREE : HEAVY SOFT FENDY CHIFFON ON HEAVY EMBROIDERY ZARI THREAD, ALL OVER SAREE WITH BEAUTIFUL LACE ON SAREE* WITH DIAMOND
*BLOUSE : HEAVY BANGLORY FABRIC ON EMBRODERY ZARI, CODING AND SEQUENCE WORK ALL OVER BLOUSE*
*NOTE : BLOUSE UNSTITCHED*
*Helping You To Get The BEST QUALIT*
₹ 245 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Leheriya |
| Work | Printed |
| Fabric | Chiffon |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Traditional Wear, Daily Wear, Casual Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
D.N-9165032
CATLOG NAME :-: RANGOLI
Fabric -: RANGOLI SAREE GET SAREE FARIC SOFTRANGOLI SAREE
ONLY SETWISE
Price :- 245/-
SETWISE ONLY BULK ORDER
₹ 1298 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Party wear |
| Color | Pink |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
| fabric type | chiffon + Georgette |
₹ 695 / Piece Get Latest Price
| Print Type | fancy |
| Color | MULTICOLOR |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Work | daimond work saree |
| Blouse Length | 0.80 |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 385 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Work | Zari Work |
| Occasion | Casual Wear |
| Pattern | Leheriya |
| Color | MULTICOLOR |
| Design | bandhani saree |
| Saree Work | PRINT WITH ZARI BORDER |
| Saree Fabric | CIFFON |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Saree Length | 6.30 |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Designer |
| Work | Embroidery, Stone Work, Zari Work, Sequence Work |
| Embroidery Type | Zari Embroidery |
| Fabric | Silk Blend |
| Pattern | All Over Work |
| Color | Yellow, Red, Pink, Green, Purple |
| Occasion | Party Wear, Wedding Wear, Festive Wear, Traditional Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Fabric | Chiffon |
Minimum order quantity: 20 Piece
NEW LAUNCHED PRESENTING D.N-1050600
A SUPER HIT DESIGNER BEAUTIFUL PARTY WERE SAREE*
CATALOG-FANTA
RATE@1350/-
*SAREE : HEAVY GOLD CRUSH ON HEAVY EMBROIDERY ZARI THREAD, ALL OVER SAREE WITH BEAUTIFUL CUT WORK ON SAREE* WITH FULL DIAMOND
*BLOUSE : HEAVY BANGLORY FABRIC ON EMBRODERY ZARI, CODING AND SEQUENCE WORK ALL OVER BLOUSE*
*NOTE : BLOUSE UNSTITCHED*
*Helping You To Get The BEST QUALIT*
₹ 580 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton Silk |
| Saree Style/Type | Paithani Style |
| Print or Pattern Type | Buti Work |
| Work | Zari Work |
| Blouse Piece | Contrast Blouse |
| Saree Length | 6.3 mtr |
| Border Type | Contrast Border |
| Occasion | Casual Wear, Gifting, Party Wear, Wedding Wear, Festive Wear, Formal Wear |
| Weaving Method | Powerloom |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk Satin |
| Finish Type | Smooth Finish |
| Occasion | Reception Wear, Evening Wear, Party Wear, Festive Wear, Cocktail Wear, Wedding Wear, Engagement Wear, Casual Wear, Sangeet Wear |
| Work | Embroidered |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Border | Stone Border |
| Drape Quality | Soft Drape |
| Wash Care | Hand Wash, Cold Wash, Low Heat Iron, Gentle Wash, Air Dry, Dry Clean Only, Steam Iron, Wash Separately, Dry Clean |
| Saree Width | 44 in |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Printed |
| Occasion | Festive Wear, Casual Wear, Traditional Wear, Party Wear |
| Pattern | Multi-Design |
| Color | Multicolor |
| Saree Length | 6.3 mtr |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Border Type | Contrast Border |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Chiffon |
| Work | Embroidery, Cutdana, Zardozi, Zari, Stone |
| Embroidery Type | Cutwork |
| Pattern | All Over Work |
| Occasion | Wedding, Sangeet, Party, Engagement, Mehendi, Festive, Reception |
| Saree Length | 6.3 m |
NEW LAUNCHED PRESENTING D.N-12048562
A SUPER HIT DESIGNER BEAUTIFUL PARTY WERE SAREE*
CATALOG-MAHAUTSAV
RATE@1450/-
SAREE : HEAVY FANDY CIFFON HEAVY EMBRODERY WORK ALL OVER SAREE WITH BEAUTIFUL WORK ON SAREE WITH HAND WORK
BLOUSE : HEAVY BANGLORY FABRIC ON EMBRODERY ZARI, CODING AND SEQUENCE WORK ALL OVER BLOUSE
NOTE : BLOUSE UNSTITCHED
Helping You To Get The BEST QUALIT
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Kosa silk |
| Weave Type | Textured weave |
| Zari Type | Golden zari |
| Pattern | Solid |
| Occasion | Party wear, Traditional, Office wear, Pooja, Festive, Wedding |
| Saree Length | 6.2 m |
NEW LAUNCHED
D.n-3500393
CATLOG NAME-KOSA SILK SAREE VOL-1
Fabric: *Premium quality KOSSA SILK WITH DIGITAL PRINT WITH RUNNING BLOUSE
Number Of Piece: 24
Price: -575/-
100% QUALITY ITEAM
_PREMIUM QUALITY
REDAY TO SHIP....................
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Chiffon |
| Border Type | Embroidered Border |
| Occasion | Traditional Wear, Reception, Festive Wear, Wedding, Puja Wear, Party Wear, Kitty Party, Ethnic Wear |
| Work | Embroidered |
| Saree Pattern | Embroidered |
| Blouse Fabric | Art Silk |
| Blouse Type | Unstitched |
| Border Width | Medium Border |
| Saree Length | 6.3 m |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 30 Piece
Akhil Gupta (Proprietor)
Archit Enterprise
Shop No. 2074, Shree Kuber Ji Textile World
Saroli, Surat - 395010, Gujarat, India