Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer fancy silk kanjivaram saree, pure handloom silk kanjivaram sarees, pure silk kanjivaram saree and kosa silk sarees.
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Pure Silk |
| Zari Type | Tested Zari |
| Fabric | Kanjivaram Silk |
| Color | multicolor |
| Work | Zari Woven |
| Pattern | Temple Border |
| Weaving Type | Handloom |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Blouse Fabric | Silk |
| Wash Care | Dry Clean |
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Tussar |
| Color | multicolor |
| Occasion | Festive Wear |
| Pattern | ZARI WORK |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 0.80 |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Hand Made |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Color | Pink |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Silk Type | Tussar |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Kosa cotton silk |
| Weave Type | Textured weave |
| Zari Type | Golden zari |
| Pattern | Floral motifs |
| Occasion | Party wear, Office wear, Pooja, Traditional, Festive, Wedding |
| Saree Length | 6.2 m |
Minimum order quantity: 50 Piece
NEW LAUNCHED
D.n-3500393
CATLOG NAME-KOSA SILK SAREE VOL-1
Fabric: *Premium quality KOSSA SILK WITH DIGITAL PRINT WITH RUNNING BLOUSE
Number Of Piece: 24
Price: -575/-
100% QUALITY ITEAM
_PREMIUM QUALITY
REDAY TO SHIP....................
Akhil Gupta (Proprietor)
Archit Enterprise
Shop No. 2074, Shree Kuber Ji Textile World
Saroli, Surat - 395010, Gujarat, India