We are a leading Manufacturer of kanjivaram silk saree, summer cotton saree, exclusive wedding saree, soft poonam saree, banarasi silk sarees and kuppadam trandy saree from Surat, India.
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Soft Silk |
| Zari Type | Tested Zari |
| Work | Brocade |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Pattern | Printed |
| Weaving Type | Handloom |
| Wash Care | Handwash |
| Occasion | Party Wear |
| Blouse Fabric | Silk |
| Embellishment | Real Zari Gold |
| Brand | Archit enterprise |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Packaging Type | box |
| Model Name/Number | 0110 |
| Blouse Size | 0.80 |
| With Blouse | Yes |
| Blouse Length | 0.80 |
| Color | yes |
| Fabric | tushar |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 330 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Formal Wear |
| Color | MULTICOLOR |
| Brand | ARCHIT ENETRPRISE |
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Pattern | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Banarasi Silk |
| Work | ZARI WORK |
| Color | MAROON |
| Saree Style | Banarasi |
| Occasion | Wedding |
| Set Content | With Blouse |
| Style | Traditional Saree |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Saree Length | 6.30 M ( WITH BLOUSE PIECE ) |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 245 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Design | Printed |
| Occasion | Casual |
| Color | MULTICOLOR |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Handwash |
| Make | Machine Made |
| Packaging Type | Box |
| Print Type | Floral Print |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Kanjivaram |
| Work | Silk saree |
| Fabric | Silk Blend |
| Occasion | Traditional Wear, Festive Wear, Wedding Wear, Casual Wear, Party Wear |
| Pattern | WEAVING |
| Set Content | With blouse piece |
| Color | Pink, Yellow, Red, Green, Orange |
| Saree Length | 6.30 M ( WITH BLOUSE PIECE) |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Brand | Ishika Fashion |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Make | Machine Made |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 30 Piece
CATLOG NAME-MADHUBAN SAREE-2 * D.NO-225474 !! NEW BODERLESS KANJIVARAMS !!*🤩
💫These borderless silk sarees designed by beautiful Horse 🐎 and Elephant 🐘 Silver and Gold butta . Rich pallu sarees embellished With Contrast Blouse Your great comfort or beauty fills with softness. 🥳*
👉 Best Price only just- 399/- TOTAL COLR-05Single and Multiple Available!!Rady Stock ! Grab Soon ! Hurry Up!
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Color | Pink |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Fabric | Silk |
| Traditional Name | SANA SILK |
| Work | EMBRODERY |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
₹ 325 / Piece Get Latest Price
| Design | Printed |
| Brand | Archit enterprise |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Color | GREEN |
| Work | ZARI WORK |
| Saree Length | 6.30 M ( WITH BLOUSE PIECE ) |
| Set Content | With Blouse |
| Style | Traditional Saree |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 325 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | South Cotton |
| Craft Type | |
| Brand | Archit enterprise |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Color | multicolor |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Fabric | Cotton saree |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 580 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Fabric | silk saree |
| Brand | archit enterprise |
| Color | all color |
| Size | 6.3 |
| Set Content | With Blouse Piece |
₹ 245 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Design | Printed |
| Brand | archit enterprise |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Red |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 |
₹ 295 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Craft Type | Kalamkari Prints |
| Brand | archit enterprise |
| Occasion | Formal Wear |
| Color | Red |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 |
| Blouse Stitch Type | Stitched |
| Wash Care | Handwash |
₹ 245 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Pure Georgette |
| Occasion | Casual Wear |
| Print Type | Floral Print |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | archit enterprise |
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton Silk |
| Saree Style/Type | Kanjivaram Style |
| Work | wedding sarees |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Print or Pattern Type | Block Print |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Style | Traditional Saree |
| Design | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Color | Red |
| Brand | archit enterprise |
| Blouse Stitch Type | Stitched |
we are manufctuter wedding sarees Providing you the best range of South Indian Saree, South Indian Saree In Surat, Daily Wear Fancy Saree, Fancy Designer Sarees Surat and Pure Organza Digital Print Saree with effective & timely delivery.
₹ 325 / Piece Get Latest Price
| Color | MULTICOLOR |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Casual Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 675 / pcs Get Latest Price
| Brand | archit enterprise |
| Color | Red |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Design | Patola |
Akhil Gupta (Proprietor)
Archit Enterprise
Shop No. 2074, Shree Kuber Ji Textile World
Saroli, Surat - 395010, Gujarat, India