Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer heavy banarasi crush party wear saree, banarasi katan silk saree and banarasi silk dress material.
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Crepe Silk |
| Work | Cutwork |
| Quality/Purity | Georgette Silk |
| Saree Style | Cutwork |
| Occasion | Party Wear, Festive, Traditional Wear, Wedding |
| Pattern | Paisley |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Color | Orange |
| Weave Type | Powerloom |
| Zari Type | Gold Zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Length | 0.80 m |
| Saree GSM | 201-220 GSM |
| Origin | Varanasi; India |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 495 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Katan silk |
| Weave Type | Handloom |
| Zari Type | Pure zari |
| Pattern | Meenakari |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 6.3 m |
D.no-NR350/147133568
*CATLOG NAME-RUBY
FABRIC : SOFT LICHI SILK CLOTH.
DESIGN : BEAUTIFUL RICH PALLU & JACQUARD WORK ON ALL OVER THE SAREE.
BLOUSE : RUNNING EXCLUSIVE JACQUARD BORDER.
New Price : 495/-
WITHOUT JALER
100% BEST QUALITY
Once Give Opportunity , Coustomer Satisfaction Is Our Goal
₹ 510 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Suit Type | Unstitched |
| Work | Embroidered |
| Top Fabric | Silk |
| Bottom Fabric | Silk |
| Dupatta Fabric | Silk |
CATLOG NANE
*HELINA*
Top Fabrics:- *BANARASHI SILK WEAVING ZAKARD KODDING SQUANCE WORK*
BOTTOM Fabrics:-
*SANTOON*
*Dupatta:* *CHANDERI MULTI SQUANCE WORK*
*Size:* *MATERIALS*
*Rate: *510/-
*" समय कितना भी बदल जाय, हमार उतपाद की गणवतता नही बदलगी ! "*
*हलका बचोग तो रोज नाया गराहक ढढ़ना पढ़गा*
*अचछा बचोग तो गराहक आपको ढढगा*
Akhil Gupta (Proprietor)
Archit Enterprise
Shop No. 2074, Shree Kuber Ji Textile World
Saroli, Surat - 395010, Gujarat, India