Leading Manufacturer of heavy satin banglori fancy saree, dolla sequence daily wear summer saree, mysore semi crepe silk saree, ladies party wear saree, handloom khadi sarees and new fancy printed with lace border saree from Surat.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Occasion | Party wear |
| Color | Pink |
| Pattern | Embroidered |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 275 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery |
| Print or Pattern | Printed |
| Occasion | Casual |
| Fabric Type | Georgette |
| Blouse | With Blouse Piece |
D.n-5456512
Rate@699/-
CATALOG-SUSHMITA
Star georgette padding
c pallu work full
full saree stone
work blouse
Rich look new item super latest itemD.n-5456512
Rate@699/-
CATALOG-SUSHMITA
Star georgette padding
c pallu work full
full saree stone
work blouse
Rich look new item super latest item
₹ 549 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Crepe Silk |
| Weave Type | Mysore Crepe |
| Zari Type | Pure Zari |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Design Pattern | Zari Border |
*catlog name-- semi-mysore silk sare*
thickness with chit pallu
*Price Only Just : @ ₹549/-*
#New_stocked
#New_Launched
_This beautifully woven semi Mysore silk saree , with broad contrast borders of the saree has an amazingly detailed pattern in gold that adds to the traditional feel of the saree.
_This beautiful saree is perfect for all festive occasions and this wedding season. . The thickness of the saree is . ORDER NOW.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Crepe Silk |
| Weave Type | Mysore Soft Silk |
| Zari Type | Pure Zari |
| Saree Length | 6.5 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Design Pattern | Zari Border |
*catlog name-- semi-mysore silk sare*
thickness with rich pallu
*Price Only Just : @ ₹549/-*
#New_stocked
#New_Launched
_This beautifully woven semi Mysore silk saree , with broad contrast borders of the saree has an amazingly detailed pattern in gold that adds to the traditional feel of the saree.
_This beautiful saree is perfect for all festive occasions and this wedding season. . The thickness of the saree is . ORDER NOW.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Designer |
| Work | Sequence Work |
| Fabric | Satin |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear, Wedding Wear, Traditional Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
New Launch
d.no-962055
*Catlog name-GROOM*
Wedding Wear fendy chiffon silk Saree*
*Description*
Looking some one for this same colour beautiful Saree for wedding on premium Soft fendy chiffon silk fabric with C-pallu All Over Embroidery Work Butti & Cutwork Border and Hevay Embroidery Work blouse Peice with work .
*Saree*
Fabric. :- fendy chiffon
*Blouse *
Fabric. :- fendy chiffon
Work :- Embroidery
*No of Colours:06*
*Price : 850/-*
Full stock available
Book Fast
Sabse Sasta Sabse Achha
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Khadi Cotton |
| Saree Style | Handloom |
| Thread Count | 120 Count |
| Border Type | Zari Border |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Pattern | Striped |
| Occasion | Party Wear, Casual Wear, Office Wear, Festive Wear |
| Saree Width | 46 inch |
₹ 499 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Georgette |
| Border Type | Lace Border |
| Occasion | Party Wear, Reception, Daily Wear, Kitty Party, Festive Wear, Puja Wear, Traditional Wear, Ethnic Wear, Office Wear |
| Work | Lace Work |
| Saree Pattern | Border Worked |
| Blouse Fabric | Georgette |
Minimum order quantity: 50 Piece
NEW LAUNCHED-D.N-429878951
CATALOG-SUJATA
RATE:- 499/-
WEIGHTLESS PATTREN WITH FANCY PRINT WITH FULL SAREE SWAROSKI WITH PRINTED BLOUSE
CUT:-6/30
6 DSGN CATLOG
Akhil Gupta (Proprietor)
Archit Enterprise
Shop No. 2074, Shree Kuber Ji Textile World
Saroli, Surat - 395010, Gujarat, India