Manufacturer of a wide range of products which include soft silk saree, jimmy choo saree, heavy satin embroidery work ready to wear saree, dola silk saree with jari work and new fancy orgenza saree.
₹ 820 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Soft Silk |
| Saree Fabric | Art Silk |
| Pattern | Digital Print |
| Occasion | Festive Wear, Casual Wear, Party Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Blouse Type | Unstitched |
Minimum order quantity: 30 Piece
New Arrivals -RASMALAI D.N-670212P
Rasmalai Saree
With elegant butterfly prints, exquisite cutdena handwork in all over sarees & real hand mirror cutwork border -
Finished with a stunning thread border for a graceful touch.
Comes with matching masakali blouse fabric.
*Rate-820*
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Fabric | Chiffon |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Work | Zardozi Work |
| Wash Care | Dry clean |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Occasion | Party wear |
| Color | Blue |
| Pattern | Embroidered |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 485 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Printed, Zari Work |
| Pattern | Animal Print |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Type | Unstitched |
| Occasion | Traditional Wear, Wedding, Festive Wear, Casual Wear, Party Wear |
| Wash Care | Dry Clean Only |
| Border Type | Zari Border |
| Fabric Finish | Lustrous |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 50 Piece
NEW LAUNACHED CATLOG NAME- DOLA SILKS 12👌 Superb Quality
Dolla silk sarees with Digital printed beautiful design and contrast printed blouse *
👉Sarees are digital prints with Beautiful different designs.
🤔Price Just Only 485/-
🤏We assure best Quality and best price.Book Fast!💃💃💃💃💃
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery |
| Fabric Type | Organza Silk |
| Color | Pink |
| Pattern | Plain |
| Saree Width (Pana) | 44 Inch |
| Occasion | Festive Wear, Wedding Wear, Party Wear, Corporate Gifting, Casual Wear |
| Blouse | Unstitched Blouse |
| Blouse Fabric | Organza |
| Border Type | Zari Border |
Minimum order quantity: 50 Piece
Akhil Gupta (Proprietor)
Archit Enterprise
Shop No. 2074, Shree Kuber Ji Textile World
Saroli, Surat - 395010, Gujarat, India