Pioneers in the industry, we offer linen silk saree, digital print linen saree manufacturers, exclusive pure linen saree, linen cotton saree and linen saree from India.
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Linen Cotton |
| Occasion | Formal Wear |
| Linen Count | 120 Lea |
| Pattern | Plain |
| Work | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 m |
| Color | Multi-Color |
| Border Type | Zari Border |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Brand | archit enterprise |
we are manufacturer for linen saree Providing you the best range of South Indian Saree, South Indian Saree In Surat, Daily Wear Fancy Saree, Fancy Designer Sarees Surat and Pure Organza Digital Print Saree with effective & timely delivery.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Linen |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Formal Wear |
| Color | MULTICOLOR |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 M ( WITH BLOUSE PIECE ) |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Linen Cotton |
| Work | Printed |
| Linen Count | 120 Lea |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Design | Printed |
| Type | Traditional |
| Border Type | Zari Border |
| Color | Blue |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Occasion | Festive Wear |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Make | Machine Made |
| Blouse Length | 0.80 |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Fabric | linen |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Linen Cotton |
| Work | Printed |
| Linen Count | 80 Lea |
| Color | Multi-Color |
| Border Type | Zari Border |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
Catalogue:- CHANDERI SAREE
d.no-p290124986
A new saree, a new story. Discover Our Newly Launched saree..*
Fabric:- LINEN COTTON SILK
Rate:- 475/-
10Pcs set
Full Set Available
LELIN CHECKS SAREE WITH BLOUSE ALSO
WORK-DIGITAL PRINT
#We always Trust in Quality
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Linen Cotton |
| Work | Printed |
| Linen Count | 120 Lea |
| Color | Multi-Color |
| Border Type | Zari Border |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
NEW LAUNCHED D.n-2556850
CATLOG NAME- LINEN SAREE
Fabric: *Premium quality LINEN DIGITAL PRINT SARE WITH HEVY ZARI PATTA
Number Of Piece: 22
Price: -475/-
100% LINEN SAREE DIGITAL PRINT SAREE WITH SARI BORDERS WITH BLOUSE
_PREMIUM QUALITY
REDAY TO SHIP................................
₹ 699 / pcs Get Latest Price
| Design | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Type | Traditional |
| Color | Blue |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | Uppada |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Brand | archit enterprise |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Red |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Linen Cotton |
| Work | Printed |
| Linen Count | 80 Lea |
| Pattern | Border |
| Set Content | With blouse piece |
| Design | Printed |
| Border Type | Zari Border |
| Color | Black |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Occasion | Traditional Wear, Casual Wear, Festive Wear, Formal Wear |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Saree Length | 6.3 mtr |
| Make | Machine Made |
Minimum order quantity: 30 Piece
WE ARE MANUFACTURER FOR LINEN SAREE Providing you the best range of South Indian Saree, South Indian Saree In Surat, Daily Wear Fancy Saree, Fancy Designer Sarees Surat and Pure Organza Digital Print Saree with effective & timely delivery.
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Border |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Design | WORK |
| Type | Traditional |
| Occasion | Party wear |
| Make | Machine Made |
| Set Content | With blouse piece |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Color | Blue |
Akhil Gupta (Proprietor)
Archit Enterprise
Shop No. 2074, Shree Kuber Ji Textile World
Saroli, Surat - 395010, Gujarat, India