Leading Manufacturer of insta tranding saree, tussar silk sarees, kosa silk saree vol-6, long mor paithani and party wear dress material from Surat.
₹ 499 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Leheriya |
| Work | Zari Work |
| Fabric | Silk Blend |
| Color | Multicolor, Red, Pink |
| Occasion | Festive Wear, Traditional Wear, Daily Wear, Party Wear, Casual Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
* Catalogue : RAINBOW
37089/V8p
ENJOY YOUR FESTIVALS WITH THIS SAREE
* Saree Fabric: MARSHMALLOW Blooming saree with rainbow print and viscous weave allover saree attached with golden jacquard border perfectly matched with pallu and blouse peice*
* Price - 499/-*
We believe in Quality & Fashion
TRENDING
*TOP QUALITY GAURANTEED*
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 5.2 m (separate blouse piece) |
| Type | Stitched |
| Make | Machine Made |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Fabric | Georgette |
Tussar Silk Sarees are a luxurious and elegant choice, known for their rich texture, natural sheen, and lightweight feel. Made from silk produced by wild silkworms, these sarees have a distinct, slightly coarse texture that enhances their unique appeal.
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Color | Pink |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
The Kosa Silk Saree Vol-6 collection showcases an exquisite range of Kosa silk sarees, celebrated for their rich texture, natural sheen, and durability. This edition features elegant designs, intricate weaving, and traditional zari work, making these sarees perfect for weddings, festive occasions, and cultural events. The Vol-6 collection offers a diverse palette of vibrant and subtle hues, blending classic craftsmanship with contemporary elegance. Lightweight and breathable, these sarees provide both comfort and a regal appearance, making them a timeless addition to any wardrobe.
4o₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Tussar Silk Blend |
| Work Type | Hand Painted |
| Saree Style | Plain |
| Border Type | No Border |
| Occasion | Party Wear, Formal Wear, Casual Wear |
| Blouse Piece | Contrast Blouse |
| Pattern | Geometric, Floral, Animal Motif, Paisley, Figurative |
| Saree Length | 6.3 mtr |
| Care Instructions | Hand Wash |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Silk |
| Saree Style | Maharani |
| Border Type | Peacock Border |
| Pallu Design | Double Peacock |
| Body Work | Butti Work |
| Occasion | Festive, Party Wear, Wedding, Gifting |
| Blouse Piece | Contrast Blouse |
| Saree Length | 6.3 m (w/ blouse) |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Tussar Silk Blend |
| Work Type | Printed |
| Border Type | Plain Border |
| Occasion | Party Wear, Casual Wear, Festive Wear, Formal Wear |
D.N-285987597
CATALOG-KALAMKARI
RATE@@475/-
All Available SAREES : C Tussar silk based fabric with weaving jari border SAREES WITH BLOUSE PICE
Latest DIGITAL PRINT process Sarees
Best Quality Tussar silk based fabric With Blouse
Tussar silk based fabric full Guarantee About Quality
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Semi Tussar |
| Border Type | Contrast Border |
| Occasion | Casual Wear, Formal Wear, Party Wear, Festive Wear |
| Work Type | Printed |
| Saree Style | Plain |
NEW LAUNCHED D.n-300554
CATLOG NAME-TASSAR SILK-2
Fabric: *Premium quality tassar silk saree with digital print saree
Number Of Piece: 18 pics set
ONLY SET TO SET
Price: -475/-
taasar silk saree with digital print saree
_PREMIUM QUALITY
REDAY TO SHIP................................
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Tussar Silk Blend |
| Work Type | Hand Painted |
| Saree Style | Plain |
| Border Type | Plain Border |
| Occasion | Party Wear, Casual Wear, Formal Wear, Festive Wear |
New lonching .......**
Fabric - handloom Tussar silk kalamkari digital print comes tussle on pallu
d.no-va5504745/7065
*PRICE~650*
Blouse - printed blouse
weight 470 Grams
₹ 610 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Work | Embroidered |
| Included Components | Top; Bottom & Dupatta |
| Style | Unstitched |
| Occasion | Wedding, Formal Wear, Festive Wear |
CATLOG NANE
*H I M A N I*
Top Fabrics:- *BANARASHI SILK WEAVING ZAKARD BEADS...MOTI.... SQUANCE & HAND WORK*
BOTTOM Fabrics:-
*SANTOON*
*Dupatta:* *CHANDERI FANCY ZAKARD*
*Size:* *MATERIALS*
*Rate: 610=*
*" समय कितना भी बदल जाय, हमार उतपाद की गणवतता नही बदलगी ! "*
*हलका बचोग तो रोज नाया गराहक ढढ़ना पढ़गा*
*अचछा बचोग तो गराहक आपको ढढगा*
Akhil Gupta (Proprietor)
Archit Enterprise
Shop No. 2074, Shree Kuber Ji Textile World
Saroli, Surat - 395010, Gujarat, India