Offering you a complete choice of products which include sonakshi wedding saree, new embroidery fancy saree, banarasi soft silk saree, mul mul cotton saree, traditional south saree and fancy embroidery cutwork saree.
₹ 996 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton Silk |
| Color | Red |
| Work | Zardozi Work |
| Saree Length | 5.2 m (separate blouse piece) |
| Set Content | With Blouse |
| Style | Traditional Saree |
The Sonakshi Wedding Saree is an exquisite bridal saree crafted with rich fabrics and intricate embroidery. Adorned with heavy zari work, detailed motifs, and vibrant colors, it adds a royal and elegant touch, making it perfect for weddings and grand celebrations.
4o₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Designer |
| Work | Embroidery |
| Fabric | Silk Blend |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Traditional Wear, Party Wear, Wedding Wear, Festive Wear, Casual Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
_New Launch_
*Chitra2 Sarees*
*Party Wear Soft Rangoli Silk Saree*
d.no-3v850488-7
*Description*
Looking some one for this same colour beautiful Saree for wedding on premium Soft Black Rangoli silk fabric with C-pallu All Over embroidery Butta & Cutwork Border with Running plain blouse Peice.
* Saree *
Fabric. :- Black Rangoli silk
Work :- Embroidery Sequance With Cutwork Border
Cut :- 5.5 mtr
*Blouse *
Fabric. :-Mono Banglory y Silk
Work :-Solid
Cut. :-0.80 mtr (Un-stitch)
*No of colours: 03*
*Price : 999/-*
Full stock available
Book Fast
Sabse Sasta Sabse Achha
₹ 495 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Soft Silk |
| Pattern | Handloom |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Type | Unstitched |
NEW LAUNCHING *
D.no-4301059
CATLOG NAME-BHAUBALI
Spread the shine of various celebrations in colorful variety of saree in soft silk based in color work
Fabric-Soft Banarasi Silk
Handloom Weaving Silk Saree With Rich Contrast Wooven Pallu n Rich Wooven Border
Rate-495/- only
READY STOCK
Book your order now
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Batik Print |
| Fabric Count | 100x100 |
| Work | Embroidery, Tassels, Lace Work |
| Blouse | Blouse Piece |
| Color | Black |
D.n-32065200
CATALOG- MUL MUL COTTON
RATE@@450/-
All Available SAREES : 6.30 MTR PURE COTTON JAIPUR BLOCK PRINT SAREES WITH BLOUSE PICE
Latest Hand work process Sarees
Best Quality MulMul Cotton With Blouse
Original Mul Mul Cotton full Guarantee About Quality
Material 100% PURE MUL MUL MUL COTTON SAREE
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Pattern | BORDERLESS SAREE |
| Saree Length | 6.30 M ( WITH BLOUSE PIECE ) |
| Color | MULTICOLOR |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Brand | ARCHIT ENTERPRISE |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Handwash |
| Make | Machine Made |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Work Type | Cutwork & Zari |
| Occasion | Wedding Wear, Reception Wear, Cocktail Party, Casual Wear, Party Wear, Engagement, Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Cutwork Area | Border Cutwork |
| Saree Style | Designer Saree |
| Border Style | Contrast Border |
| Color Family | Multi Color |
| Wash Care | Soft Hand Wash |
Minimum order quantity: 50 Piece
Akhil Gupta (Proprietor)
Archit Enterprise
Shop No. 2074, Shree Kuber Ji Textile World
Saroli, Surat - 395010, Gujarat, India